Ээлжит хичээл 5

Сэдэв: Давталт
Хамрах хүрээ: 11-р анги /11а, 11б, 11в, 11г/
Нийт цаг: 40 минут
Зорилго: SmallBasic программын ашиглан өмнө үзсэн давталт бүхий алгоритмын бодлогыг бодох, зохиох, тайлбарлаж сурна.
Зорилт:    
ü  Давталтын for болон while функцүүдийн үүргийг танин мэдэх;
ü  Давталтын for болон while функцийг ашиглан хялбар бодох, тайлбарлах
ü  Хялбар бодлого зохиох
Түлхүүр үг: Давталттай алгоритм, давталт, while функц, for функц
Хичээлийн залгамж холбоо:
Хичээлийн агуулга:

Судлагдахуун
Ур ухаан
-       For функцийн үүргийг ойлгох
-       While функцийн үүргийг ойлгох

-       For болон while функцийн үүргийг ойлгох
-       Жишээ бодлого бодох
-       Бодлогын үр дүнг тайлбарлах
-       Хялбар бодлого бодож туршин үр дүнг гаргах
-       Бодлого зохиох
Сургалтын арга: Үзүүлэн таниулах, асуух , харилцан ярилцах, бүтээлч үйлийн арга.
Хэрэглэгдэхүүн:  Цахим хэрэглэгдэхүүн, тарааж өгөх материал /ТӨМ/, үзүүлэн таниулах материал, сурах бичиг “Мэдээлэл зүй VII”, өөрийн үнэлгээний хуудас, самбар, шохой, компьютер.
Хичээлийн хэлбэр:
Зорилгоо хэрэгжүүлэх хэлбэр
Зохион байгуулалтын хэлбэр
-       Шинэ мэдлэг эзэмших
-       Бүтээлчээр бие даан суралцах
-       Анги нийтээр ажиллах
-       Багаар ажиллах
Хичээлийн явц:
Хичээлийн үе шат
Багшийн үйл ажиллагаа (Б)
Сурагчийн үйл ажиллагаа (С)
      Үнэлгээ
     Багшийн санал
     Анхаарах зүйл
Сэргээн санах
5 мин
Б: Сурагчидтай мэндэлнэ, ирц авна. Слайд 1.1-ийг сурагчдад харуулж  ярилцана.
С: Багштай мэндэлнэ, ирц өгнө.
Б: Хичээлийн сэдвийг самбарт бичнэ. Давталттай алгоритмыг бид өмнөх ангидаа үзэж байсан. Тэгвэл давталттай алгоритмын тодорхойлолтыг мэдэх хүн байна уу?
С1: Ямар нэг үйлдлийг тодорхой нөхцөлийн дагуу давтаж гүйцэтгэдэг алгоритм.
С2: Нэг үйлдлийг олон дахин давтаж хийдэг алгоритмийг хэлдэг.
Б: Бүгдээрээ давталттай алгоритмын тодорхойлолтыг харцгаая. (PPT 1.2).
С: Дэвтэртээ тэмдэглэл хөтлөнө.
     PPT 1.1, 1.2–ыг урьдчилан бэлтгэсэн байна.
Шинэ мэдлэг бүтээх
10 мин
Б:1-ээс n хүртлэх тоог хэвлэ гэсэн бодлогын алгоритмыг блок схемээр дүрсэл.
Хүүхэд бодлогын алгоритмыг блок схемээр дүрсэлнэ.
С: Багш болон бусад суралцагчидтай ярилцан хийж болно. Багшаас туслалцаа авах.
.....................................................................
Б: Самбарт бодлогын алгоритмыг зурж тайлбарлах.
С: Цахим хэрэглэгдэхүүнийг ажиглан багштай ярилцан өөрсдийн байгуулсан алгоритм үнэн зөв эсэхийг ажиглах.
С1: Блок схемээр дүрслэхдээ буруу зурчихсан байна.
С2: Багшаа минийх зөв байна.
С3: Багшаа миний давтах үйлдэл буруу болчихсон байна.
Б: Одоо notebook асаагаад SmallBasic программаа ачаалан D дискний 12 гэсэн хавтсанд байгаа Dawtalt нэртэй файлыг нээгээд ажиллуулан үр дүнг харцгаая /Цахим материал1/ Сурагчид функцүүдийн үүргийг нь  ойлгох
С: Цахим материалыг /Цахим материал1/ ажиллуулан функцүүдийн үүргийг нь  дэвтэртээ тэмдэглэнэ.
     Асуулт ойлгомжтой ба сурагчдын агуулгад тохирсон байх.
     РРТ, жишээ бодлогыг сурагчид харагдахад гаргацтай байдлаар бэлдэх
     Цахим материалыг урьдчилан интернэтэд байршуулсан байх хуулсан байх
Хийж бүтээх
17 мин
Б: Сурагч бүрд даалгаврын хуудас /Даалгаврын хуудас1/ тараан  өгч ажиллуулна.
С: Сурагч бүр өөрсдийн авсан даалгаврыг зааврын дагуу хийж гүйцэтгэнэ.
С1: Багшаа бодлогын утгыг нь гараас оруулах уу?
С2: Багшаа энд юуны алдаа гараад байгаа юм бол?
С3: Багшаа энэ зөв үү?
С4: Багшаа бодлогын хариу зөрөөд байна
     Сурагчдыг ажиглан зөвлөгөө өгөх, багш өөрөө нэмэлт дасгал бодлого өгч болно
ü  Даалгаврын хуудсыг урьдчилан бэлдсэн байх
Үнэлгээ
3 мин
Б: Сурагчдад үнэлгээний хуудсыг тарааж өгнө.
С: Сурагчид гүйцэтгэсэн даалгаврын дагуу багийн үнэлгээний  хуудсыг бөглөнө. 
ü  Үнэлгээний хуудсыг урьдчилан бэлдсэн байх
Дүгнэлт
3 мин
Б: Өнөөдрийн хичээлд ямар функцийг хэрхэн ашиглан бодлого бодож сурсан талаар дахин ярилцъя.
С1: while  болон  for функцийг ашиглан бодлого бодсон.
С2: SmallBasic программын while болон for функцийг ашиглан давталттай алгоритмын бодлогыг бодож сурсан.
     Асуулт ойлгомжтой ба агуулгад тохирсон байх.
Гэрийн даалгавар
2 мин
Б: Сурах бичгийн 153-р хуудасны чадахуйн  бодож кодыг нь дэвтэртээ бичиж ирэх.
С:Тэмдэглэл хөтлөх, багшаас ойлгоогүй зүйлээ асуух
     Багш өөрөө нэмэлт дасгал бодлого өгч болно
Үнэлгээ:
     Багаар ажиллаж буй байдал.
     Шинэ мэдлэг бүтээж буй байдал.

     Хичээлийн идэвх оролцоо.