Сэдэв: График боловсруулалт
Хамрах хүрээ: 11-р
анги
Хугацаа: 40мин
Зорилго:График дүрслэлийн GraphicsWindowобъектыг ашиглан хялбар дүрс
зурах программ зохиох, ажиллуулах мэдлэг чадварыг эзэмшүүлэхэд оршино.
Зорилт:
-Сурагчдыг хичээлд идэвхитэй
оролцох сонирхол төрүүлэ
-Сурагч тус бүр нэг нэг
компьютерийг ашиглах
-GraphicsWindow объектыг
ашиглан дүрс, зураг зурах аргыг танин мэдэх
Хичээлийн хэлбэр :Шинэ мэдлэг
эзэмшүүлэх хичээл
Агуулга :
Өмнө судалсан агуулга
|
Цаашид судлах агуулга
|
Small basic хэлний ерөнхий ойлголт
*Өгөгдөл ба хувьсагч ашиглан хялбар программ бичих
*Нөхцөл шалгах үйлдэл
*Давталт
|
Давталт ба график
*Яст мэлхийн график
*Math сангийн функц, шинж
чанарууд
|
Хэрэглэгдэхүүн:ТӨМ 5.1, ТӨМ 5.2, Үзүүлэн
5.1,LCD, проектор,ээлжит
хичээлийн төлөвлөгөө, сурах бичиг
Цаг төлөвлөлт:
v Сэргээн санах сэдэлжүүлэх
шат- 5 мин
v Шинэ мэдлэг олгох-13 мин
v Бататгах үе шат- 15 мин
v Дүгнэлт- 5 мин
v Гэрийн даалгавар- 2мин
Арга зүй: Дагуулан сургах
арга,харилцан ярилцах,үзүүлэн ашиглах, тэмдэглэл хөтлөх,сурагчдаар мэдлэг
бүтээлгэх, урамшуулах
Үе шат
|
Багшийн үйл ажиллагаа
|
Сурагчийн үйл ажиллагаа
|
Багшийн анхаарах зүйл
|
Сэргээн санах сэдэлжүүлэх үе шат
5 мин
|
Б: Сурагчидтай мэндлэнэ.
Б: Ирцээ бүртгэнэ.
Б: За бүгдээрээ тал цаас гаргаад өргөн нь 10 өндөр нь 5
байх тэгш өнцөгт зурцгаая. Хэмжээг нарийвчлалтай зөв авахыг анхаараарай.
Б: Зурсан зургуудаа багшдаа үзүүлээрэй.
Б: Хэрвээ энэ урт өргөн бидний зурж чадахааргүй тийм их
хэмжээтэй өгөгдсөн байвал яаж түүнийг зурах вэ?
Б: Тэгвэл Small basicпрограммд энэхүү дүрсийг зурж болох нэгэн
обект байдаг.
Б: Бүгдээрээ тэрхүү объектийг өнөөдөр судлах болно.
|
С1: Багштай мэндлэнэ.
С2: Ирцээ бүртгүүлнэ.
С3: Өргөн нь 10 өндөр нь 5-тай тэгш өнцөгт зурж дээш
өргөн багшид харуулна.
С4: Тийм их хэмжээтэй байвал цаасан дээр зурах
боломжгүй.
С5: Программ ашиглаж зурж болно.
С6: Ямар объект юм бол багшаа.
|
Б: Шинэ ойлголтын
тухай тайлбарлахдаа сурагчдад ойлгомжтой энгийн үг
хэллэг ашиглахыг хичээх хэрэгтэй.
|
Шинэ мэдлэг эзэмшүүлэх үе шат
Шинэ мэдлэг эзэмшүүлэх үе шат
13 мин
|
Б: Бидний зорилго болsmall basic программд шулуун, янз бүрийн дүрс зурж
сурахад оршино.
Б: small basic программын нэгэн хүчирхэг объект болGraphicsWindow объект юм.
Б: small basic программаа нээгээд график цонх үүсгэе.
Б: График цонх үүсгэхдээ ажлын талбартGraphicsWindow.Show()гэж бичээд ажиллуулна.
Б: График цонхоо үүсгэсэн үү?
Б: График боловсруулалт хийж сурахад дараах ухагдахуун
чухал тул үзүүлэн 5.1-н хуудас-4-н агуулгыг тэмдэглэж аваарай.
Б: Бүгдээрээ одоо жишээ-1-г ажиллацгаая.
Б: График цонх гэсэн гарчигтай шар өнгийн дэвсгэртэй
өргөн 200 өндөр 150-тай цонх үүсгэе
Б: Багшийгаа дагаад хийгээрэй.
Б: Үзүүлэнг ажиглаарай. Энэхүү график цонх нь бидний
мэддэг координатын тэнхлэгтэй ижил 2 тэнхлэгтэй байдаг.
Б: Шинж чанарыг нь тэмдэглэж аваарай.
Б: Жишээ -2-г хамтдаа ажиллая.
Б: Программын хаана алдаа гарсан байна вэ?
Багшдаа хэлж өгөөрэй.
Б: Зүйтэй маш сайн байна. Үүнээс хойш ийм алдаа гаргаж
болохгүйг анхаараарай.
Б: Программын үр дүнг харуулаарай.
Б: Тэгвэл дурын дүрс зураад түүнийг будаж болох уу?
Б: Будахын тулд эхлээд ТӨМ 5.2 уншаарай.
Б: Одоо багшийгаа дагаад программаа бичээд дэлгэцэнд
хэвлээрэй.
Б: Дүрсийг зурах программ бол 2 4 6-р мөрнүүд харин
тэдний шинж чанар нь бусад мөрнүүд байна уу?
|
С8:
Үүсгэсэн.
С9:
Үзүүлэн 15.1-н хуудас 4-н агуулгыг тэмдэглэж авна.
С10:
Жишээ 1-г ажиллана.
С11:
С12:
Тийм байна. Х тэнхлэг У тэнхлэг гэсэн 2 тэнхлэгтэй цонх байна.
С13:
үзүүлэн 15.1-с шинж чанарын хэсгийг тэмдэглэж авна.
С14:
Дугуй хаалт бичих ёстой байтал тэнцүүгийн тэмдэг тавьж бичсэнээс болоод алдаа
гараад программ ажиллаагүй.
С15:
Ойлголоо
С16:
Болно
С17:
ТӨМ 5.2-г уншина.
С18:
багшийгаа дагаад программаа бичнэ .
С19:
Тийм байна.
|
Б: Дагуулан үйлдүүлэх арга ашиглах үедээ сурагчдыг
хүлээж хамтран ажиллах ёстой.
Б: Программаа бичих явцад хэрвээ багш алдаа гаргавал
алдаан дээрээ тулгуурлаад сурагчдад мэдлэгээ эзэмшүүлэх хэрэгтэй.
Б: Үзүүлэн 5.1-с тэмдэглэж авах агуулгыг хэлж өгнө.
|
Бататгах үе шат
|
Б: Одоо тэгвэл бүгдээрээ дасгал ажиллая. Үзүүлэн 5.1-н
дасгал -1-г ажиллаарай.
Б: Хэрвээ асуудал гарвал багшаасаа асуугаарай.
|
С20: Үзүүлэн 5.1-н дасгалыг ажиллана.
С21: Программыг бичих явцад ойлгомжгүй зүйл гарвал
багшаас тусламж авна.
|
Б: Даалгавраа гүйцэтгэж чадахгүй байгаа сурагчдад
туслана.
|
Дүгнэлт
5 мин
|
Б: ТӨМ-5.1-г тараан өгч график боловсруулалт сэдвээр
эзэмшсэн мэдлэг чадвараа үнэлж дүгнэнэ.
Б: ТӨМ 5.1 хураан авч үнэлгээнд дүгнэлт хийнэ.
|
С22: Сурагчид ТӨМ-5.1-г уншаад график
боловсруулалт сэдвээр эзэмшсэн мэдлэг чадвараа үнэлж дүгнэнэ.
|
Б: Сурагчдад өөрийгөө үнэлэхдээ үнэн зөв дүгнэхийг
сануулна.
|
Гэрийн даалгавар
2 мин
|
Б: Улаан хүрээтэй өргөн нь 400 өндөр нь 200 байх тэгш
өнцөгтийн программыг бичиж ирээрэй.
|
С23: Гэрийн даалгавраа тэмдэглэж авна.
|